• Domov
  • Blog
  • Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody

Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody

Problémy s oknami treba riešiť hneď, ako sa objavia. Ani najmenšiu závadu neprehliadajte. Určite sa časom neodstráni sama. Práve naopak. Zanedbaný problém alebo nevhodná starostlivosť o okná dokážu prerásť do väčších nedostatkov a v takejto situácii vás už prípadná oprava môže vyjsť omnoho drahšie.

U väčšiny užívateľov sa postupom času objavujú veľmi podobné problémy, nezáleží na tom, či máte plastové okná alebo eurookná. Okná netesnia, prefukujú, nedajú sa zatvoriť. Poradíme vám, ako v jednotlivých situáciách postupovať a spolu zistíme hlavné príčiny, ktoré môžu zapríčiňovať zhoršený komfort vášho bývania.

Problémy so zatváraním okna – okno zadrháva

Vo viere, že s novými oknami pôjde všetko ľahko, ste sa zbavili starých a investovali do nových plastových okien. Pri montáži sú okná zvyčajne nastavené tak, aby všetko fungovalo bez problémov. V mnohých prípadoch však stavba a steny naďalej “pracujú a sadajú”, a tak sa po pár mesiacoch môžu objaviť problémy s priliehaním okenných krídiel k rámu alebo so zadrhávaním. Ide o bežný jav, ktorý sa vyskytuje ako pri novostavbách, tak aj pri rekonštrukciách nehnuteľností.

Najčastejšie dochádza k tomu, že okenné krídlo sa dotýka rámu aj mimo tesnení. Ide o stav, ktorý nielen sťažuje zatváranie a otváranie okna, pri dlhšom ignorovaní môže spôsobiť zatekanie do okna, podmáčanie steny a prefukovanie. Dodatočné nastavenie sa robí pomocou imbusového kľúča, v miestach dolného a horného závesu. Existuje niekoľko smerov – hore, dolu, doprava, doľava, ale aj dopredu a dozadu. Hoci nejde o náročný zásah, kontaktujte dodávateľa okien. Neodborná manipulácia totiž môže okno “rozladiť” ešte viac. Práve v takýchto situáciách spoznáte profesionálov, ktorí budú na vaše požiadavky reagovať rýchlo a ochotne. Do nastavenia okien, ktoré sú v záruke, nezasahujte!

Funkčnosť okna je poškodená

Úlohou okna je prepúšťať denné svetlo do interiéru. Súčasne však okno, ktoré z prevažnej plochy tvorí sklená výplň, nesmie zapríčiňovať veľké úniky tepla, ani narušovať vaše bývanie prílišným hlukom z vonkajšieho prostredia. Funkcie okien sú teda jasné – svetlosť, dobré tepelno-izolačné vlastnosti a nízka miera hluku. Zároveň môžete od moderných plastových okien očakávať jednoduché manipulovanie pri otváraní a zatváraní, a tiež aj praktické a nenáročné udržovanie v čistote.

Ak máte pochybnosti o kvalite montáže alebo si myslíte, že chyby a závady vznikli už v procese výroby, potom pre viac informácií odporúčame náš článok Ako zistiť, či sú vaše okná a dvere správne namontované?.

Rosenie plastových okien

Na prvý pohľad sa nedá jednoznačne povedať, či je rosenie okien spôsobené nekvalitnými materiálmi a montážou okien, alebo je príčina komplexnejšia. Moderné plastová okná totiž tesnia veľmi dobre, preto sa najmä v zimných mesiacoch v interiéri hromadí vlhký teplý vzduch a vo vonkajšom prostredí je jeho protipól – chladný a suchý vzduch. Pri kontakte teplého vlhkého vzduchu so sklom, ktoré je chladené zvonka, dochádza ku kondenzácii vodnej pary (zrážaniu) práve na sklených plochách okien. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou – kuchyňa, kúpeľňa, izby, v ktorých spíte a pestujete veľa kvetov.

Riešenie je vo väčšine prípadov jednoduché – stačí správne vetrať. Dva až trikrát denne otvorte okná dokorán na približne 10 minút. Vzduch v interiéri sa vymení bez toho, aby ochladol nábytok a vykurovacie telesá. Zníži sa jeho vlhkosť – teda obsah pary vo vzduchu.

Pozor však u novostavieb. Trendom je čo najviac urýchľovať stavebné procesy, a preto nie je ničím nezvyčajným príliš skoré osadenie okien do stavebných otvorov. Tým sa však zakonzervuje všetka vlhkosť v nevyzretých stenách a majiteľov krásneho nového domu čakajú niekoľkoročné ťažkosti s rosením okien, vlhnutím stien a plesňami.

Obdobné problémy však trápia aj majiteľov starších nehnuteľností, ktorí sa rozhodli pre výmenu okien za moderné plastové s vysokými izolačnými schopnosťami. Rovnovážny vlhkostný stav sa naruší. Preto je každú rekonštrukciu vždy potrebné konzultovať s odborníkmi a hľadať celkové riešenia, vďaka ktorým predídete mnohým komplikáciám v budúcnosti.

Pred rekonštrukciou domu zvážte stav okien

Máte na svojom dome osadené niekoľkoročné plastové okná a chystáte sa dom zatepľovať, realizovať prístavbu, prestavbu a dať svojej nehnuteľnosti “nový šat”? Potom citlivo a s ohľadom na estetickosť vopred uvažujte, ako budú súčasné okná v novom vizuále vyzerať. Pribudnú v pristavenej časti nové okná? Je súčasný stav okien v dobrom stave alebo už vykazuje známky opotrebovania a tepelných únikov?

Z praxe poznáme niekoľko prípadov, kedy pri realizovaní nadstavby došlo iba k osadeniu nových okien v hornom poschodí. Celý dom dostal novú fasádu. Po pár rokoch sa však pre zmenu rozhodli aj bývajúci v dolnom poschodí, nakoľko dom nevyzeral tak, ako si predstavovali, a svoje váhanie s výmenou okien oľutovali.

V súčasnosti ponúkajú moderné plastové okná úplne iný užívateľský komfort, ako tomu bolo napríklad pred 20 rokmi. Okrem vlastností sa kladie dôraz aj na ich vonkajšie prevedenie a bezchybný vzhľad. O tom, akú sú najnovšie dizajnové trendy okien sa viac dozviete v tomto našom článku.

Počas peľovej sezóny môžete otvárať okná!

Ak aj vy patríte k alergikom, pravdepodobne hľadáte počas peľovej sezóny útočisko medzi stenami svojho bytu alebo domu. Riešite túto situáciu tak, že výrazne obmedzíte vetranie cez okná? Áno, sú to práve okná a dvere, cez ktoré sa dnu spolu s čerstvým vzduchom dostávajú peľové častice, ktoré sa usádzajú na posteľných obliečkach, pohovkách a sú aj súčasťou prachu na poličkách. Vôbec sa nemusíte obmedzovať tým, že nebudete vetrať. V posledných rokoch sa veľmi populárnymi stali sieťky na okná, ktoré zamedzujú prechodu peľu a alergénov do domácnosti. O tom, ako si poradiť v peľovej sezóne, aké opatrenia môžete v domácnosti urobiť, vám radíme v článku TU.

Čo ak nič nepomáha?

Nie každý problém s oknami je možné odstrániť svojpomocne, dokonca v niektorých prípadoch nedôjde k náprave ani po odbornom nastavení od servisného technika. V takom prípade je nutné prevedenie a kvalitu okna, správnosť jeho výroby aj montáže opätovne premerať a posúdiť. Na úvod treba zistiť, či sú rám a okenné krídla pravouhlé. Pri štandardnom obdĺžnikovom alebo štvorcovom okne musia sedieť nielen dĺžky protiľahlých strán, ale aj dĺžky hlavných uhlopriečok. Ak uhly aj strany sedia (tolerancia +/- 1 mm), pravdepodobne stačí okno správne nastaviť. Pri väčších rozdieloch, zjavných výrobných vadách by ste tieto chyby mali konzultovať s dodávateľom okna a riešiť výmenu okna.

Majte na pamäti, že každý dobrý výrobca a dodávateľ okien by si mal dať záležať nielen na výrobe a montáži okna, súčasťou jeho služieb je aj správne nastavenie okna a zodpovedajúci servis okien.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Plastové alebo hliníkové okná?

Predchádzajúci článok

Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody