Najnovšie dizajnové trendy okien

Okrem moderných technológii, vysokej funkčnosti a výbornej schopnosti izolácie dokážu byť kvalitné okná výnimočným estetickým prvkom vášho domova. Viete, ako vybrať okná, ktoré budú pôsobiť nadčasovo, elegantne a pritom zapadnú do súčasných interiérových a exteriérových trendov?

Najnovšie dizajnové trendy okien sú jasné – majitelia domov a bytov chcú veľa svetla, jednoduchú manipuláciu, kvalitné materiály, primeranú cenovú dostupnosť a tiež aj – farebné a konštrukčné možnosti, vďaka ktorým majú možnosť odlíšiť sa a zvýšiť kvalitu svojho bývania. Čo by vás mohlo zaujať?

Čisté minimalistické línie

Trendom je maximalizovať množstvo denného svetla využitím štíhlejších a užších rámov a profilov. Ubudli ozdobné okenné priečky, oblé tvary a štandardom súčasných moderných systémov je zabezpečiť, aby boli okná nielen spoľahlivé a funkčné, ale aj esteticky perfektné.

Čierne, lesklé či kovové? Nebojte sa odlíšiť

Posledné roky sa do popredia dostala dominancia okien v chladných neutrálnych tónoch. Čoraz obľúbenejšie sú rámy okien vo farbe sivej, šedej, betónovej, hliníkovej, antracitovej a matnej čiernej. To, čo bolo výsadou iba industriálneho štýlu (inak aj priemyselného) sa postupne dostalo aj do pozornosti majiteľov rodinných domov.

Veľkou výhodou takejto tlmenej dekoračnej farebnosti je jednoduché zladenie okien s vonkajšou fasádou a tiež aj zariadením domácnosti. Nádych luxusu sa tak spája s praktickou univerzálnosťou.

Žiadaným bonusom je celofarebnosť. Moderné technológie umožňujú vami vybranú farbu/odtieň naniesť aj do profilu plastového okna a na miesta viditeľné pri otváraní. Okrem vonkajšej aj vnútornej strany tak plastové okno pôsobí farebne celoliato a verne imituje drevo alebo kov. Až bystrým pohľadom je môžete rozlíšiť, že vo vnútri sa v skutočnosti ukrývajú plastové okná.

Vpustite dnu čo najviac svetla

Ideálne od podlahy až po strop. Taký je hlavný trend tohto roku s cieľom prepojiť interiér s vonkajším prostredím, ktorý má okrem skvelého výhľadu pre majiteľa aj výhodu pri úspore elektrickej energie na svietenie. Takto veľké okno však vyžaduje stabilnejší hliníkový rám, a tak sa cena niekoľkých veľkých okien môže výrazne predražiť. Čo ak vám to konštrukčné a finančné možnosti nedovoľujú? Vďaka plastovým oknám v rozumných rozmeroch s čo najužším rámom dokážete docieliť príťažlivý dizajn a viac prirodzeného svetla v interiéri.

Pri väčších zasklených plochách sa už nemusíte báť únikov tepla alebo zvýšenej hlučnosti. Moderné plastové okná disponujú skvelou energetickou účinnosťou vďaka optimálnej konštrukcii profilu a tesneniu z EPDM, ktoré samozrejme dopĺňa kvalitné zasklenie.

Veľkoplošné okná však vyžadujú aj dobré tienenie a zvýšenie bezpečnosti proti vlámaniu. Najlepšou voľbou sú v takom prípade vonkajšie rolety s možnosťou uzamknutia.

Posuvné okná

V nadväznosti na predchádzajúci bod, nesmieme zabudnúť ani na to, že trendom je okná pri otváraní posúvať. Najmä tie väčšie – terasové alebo balkónové. Spôsob uzatvárania a tesnenia je natoľko prepracovaný, že na svojich termoizolačných kvalitách neutŕžili žiadne mínusové body. Okrem toho, že sú obľúbeným prvkom, ktorý oddeľuje interiér a exteriér, v hojnej miere sa posuvné presklené okná / dvere používajú aj na predelenie miestností a sú skutočne výnimočným dizajnovým elementom.

Štvorce a obdĺžniky

Ako ste už na moderných domoch postrehli, upustilo sa od pravidelnosti. Okno sa nemusí otvárať presne v polovici. Dokonca sa okná ani neumiestňujú v rovnakých výškach od podlahy. Najčastejšie sú zložené z obdĺžnikov a štvorcov, pričom práve štvorec je fixná, nepohyblivá časť a v užšej obdĺžnikovej časti je štandardné otváranie krídla aj sklopné otváranie. Takáto hra s geometriou vyzerá veľmi zaujímavo aj pri pohľade z vonku.

Dizajnové trendy zo zahraničia sú v niektorých prípadoch na naše pomery avantgardné. Veľa zaujímavých prvkov sa však dá aplikovať aj u nás. Preto sa nebojte pustiť do vizualizácii, prezrite si viacero návrhov a zistíte, že aj také kedysi bežné dvojkrídlové okno o rozmeroch AxB dokáže pri správnej realizácii vyzerať štýlovo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Plastové alebo hliníkové okná?

Predchádzajúci článok

Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody