• Domov
  • Blog
  • Tipy, ako efektívne udržovať okná v dobrom stave

Tipy, ako efektívne udržovať okná v dobrom stave

Viete ako sa správne starať o okná? Ako ich čistiť a predĺžiť ich životnosť? Z pohľadu celkového vzhľadu stavby sú okná práve tým prvkom, ktorý bude vždy na očiach. A nehovoríme teraz len o tom, že máte z času na čas umyť zaprášené sklené výplne. Hoci prvé roky po inštalácii môžu okná javiť zjavnú bezúdržbovosť, realita je iná, a ak isté postupy zanedbáte, už onedlho vás doženie zhoršená funkčnosť okien. Pozrime sa spoločne na základné postupy a tipy, ako udržovať okná v dobrom stave.

K oknu treba pristupovať ako ku komplexnému mechanizmu. Rám, kovanie a tesnenia sú rovnako dôležité ako samotné sklo. Kým sklá umývame niekoľkokrát ročne, aj zvyšné prvky vyžadujú svoju špeciálnu starostlivosť. Nie je v ničom náročná a stačí ju vykonať jeden až dva krát ročne. Treba však vedieť ako správne postupovať.

Odstráňte všetky mechanické nečistoty.

Zvyčajne sú okná dodané s ochrannou fóliou, ktorej úlohou je chrániť ich pri prekladaní a montáži. Táto fólia ich však nechráni pred poškodením, ku ktorému môže dôjsť pri murárskych a dokončovacích prácach. Preto treba obzvlášť dávať pozor, aby sa stavebné materiály nedostali do kontaktu so sklom, rámov, ale aj do vnútra rámu. Nedovoľte, aby malta zaschla, odstráňte ju podľa možností čo najskôr.

Ak je pri stavebných úpravách pootvorené okno, skontrolujte či sa stavebný materiál alebo rôzne odrezky nedostali do vnútornej časti rámu. Pri silnom zatvorení okna by mohli spôsobiť trvalé deformácie na tesnení, ale aj na plastovej časti rámu.

V snahe udržať okno dlho čisté boli už mnohí majitelia presvedčení o tom, že ochrannú fóliu môžu nechať na oknách, kým nebudú všetky dokončovacie práce hotové. Ako to už býva zvykom, tieto práce môžu trvať týždne, mesiace, ale aj rok. Fólia pod vplyvom vysokej teploty cez leto na rám priľne. Je náročné ju odstrániť, vyhýbajte sa však nožíkom alebo abrazívnym prípravkom, ktoré by ju mali rozrušiť. Ak si neviete dať rady, obráťte sa na služby servisu.

Čistenie okien

Umývať okná neznamená vyčistiť len viditeľné časti. Pre dlhodobo pekný vzhľad a správnu funkčnosť sa zamerajte aj na tie miesta, ktoré nie sú prístupné, ak je okno zatvorené.Pravidelne vysávačom povysávajte štrbiny a špáry vo vnútornej časti rámu, nečistoty prilepené na okenných krídlach. Pri umývaní je dôležité vyhnúť sa prípravkom s obsahom drobných čiastočiek ( tzv. čistiace prášky). Mohlo by dôjsť k poškriabaniu povrchovej vrstvy. Rovnako tak sú nevhodné aj prípravky s benzínom, acetónom, riedidlom, kyselinami alebo čpavkom. Spôsobujú zmeny na farbe rámu alebo poleptanie.

Najlepšou voľbou je pristupovať k čisteniu okien šetrne a nenáročne. Stačí teplá voda so saponátom, ktorá pri troche trpezlivosti odstráni aj zaschnuté nečistoty.

Ošetrite okenné tesnenie

Prvé roky po montáži nevykazuje tesnenie zvyčajne žiadne vady. Je vyrobené z materiálu, ktoré sa vyznačuje dlhou životnosťou. Pod vplyvom výkyvov teplôt, či častého používania sa však aj to najlepšie tesnenie môže opotrebovať. Pomoc je jednoduchá – na vyčistené tesnenie aplikujte mäkkou handričkou olej na báze silikónu. Obnovuje jeho pružnosť, elasticitu a zabraňuje primŕzaniu.

Ak je tesnenie v niektorej časti opotrebované alebo poškodené, zvážte jeho výmenu. Ušetríte veľa svojich nervov aj energie, keďže okno by stratilo zo svojich izolačných schopností.

Nezabudnite na kovania

Na úvod je dobré vedieť, kde všade v okne nájdete kovové prvky, ktoré sú vám dostupné aj bez toho, aby ste boli odborníkom na okná. Ide o kovania v pántoch, v zatváracom mechanizme a kľučke, v mechanizmoch, ktoré umožňujú sklopenie okna. Keďže sú pravidelne používané, akékoľvek zanedbanie starostlivosti sa môže neskôr pretaviť do problémov s otváraním a zatváraním, či sklopením okenného krídla. Pritom stačí málo:

  • Prekontrolovať a podľa potreby pritiahnuť skrutky na jednotlivých častiach kovania.
  • Čistiť okno tak, aby kovanie neprišlo do kontaktu s kyselinami, ktoré zapríčiňujú koróziu týchto komponentov.
  • Premazať kovanie pár kvapkami silikónového oleja.

Ak problémy s kovaním aj naďalej pretrvávajú, odporúčame obrátiť sa na servis okien. V niektorých prípadoch môže byť príčinou aj celkové rozladenie okna.

Ako riešiť bežné problémy s oknami?  (LINK na článok – Problémy s oknami)

Udržujte odtokové otvory priechodné

Nájdete ich z vonkajšej strany rámu pod plastovými krytkami a tiež aj z vnútornej časti rámu ako podlhovasté párcentimetrové medzery. Ich úlohou je odvádzať z rámu dážď alebo vyzrážanú vodu, v prípade, ak okno netesní ideálne. Ak sú odtoky priechodné, voda sa nehromadí pod oknom, nepresakuje do steny, ale vyteká priamo na vonkajšiu parapetu. Stačí málo, vziať špajdľu alebo vatovú tyčinku a odtoky pretlačiť a trochu opláchnuť. Najväčšiu škodu v nich narobí mŕtvy hmyz, piesok, stavebný materiál. Voda, ktorá nemá kam odtiecť, môže navyše v ráme počas zimy aj zamŕzať a napáchať nemalé škody.

Pravidelnú údržbu zvládnete sami

Ak si však na to netrúfate, stačí sa dať aspoň raz ročne okná skontrolovať a nastaviť odborníkmi. Často sa uvádza, že plastové okná sú bezúdržbové. Na rozdiel od drevených, ktoré treba balzamovať, natierať, špárovať a lakovať, ide skutočne o minimálne zásahy, ktoré vám zaberú pár hodín ročne. Máte priamy dosah na funkčnosť a životnosť svojich okien. Dokážete tak predísť množstvu ťažkostí, ktoré by sa mohli objaviť časom. Je to ako preventívna prehliadka – tiež ju mnoho ľudí ignoruje, a preto sa netreba čudovať, ak po rokoch objavia isté odchýlky, ktoré sa nám vôbec nepáčia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Tipy, ako efektívne udržovať okná v dobrom stave

Predchádzajúci článok

Aké faktory ovplyvňujú životnosť okna?