• Domov
 • Blog
 • Tipy, ako ušetriť za energie v domácnosti

Tipy, ako ušetriť za energie v domácnosti

S rastúcimi cenami za energie nám nezostáva nič iné, len sa naučiť šetriť na tých správnych miestach. Čoraz vyššie účty nepotešia nikoho, no predsa sa chceme cítiť aj doma príjemne a nestráviť dlhé večery v zime a pri sviečkach. Ak sa aj vy nechcete len nečinne prizerať na to, ako vám každý rok chodia nedoplatky a ako sa zvyšujú zálohové platby, máme pre vás tipy, ako ušetriť za energie v domácnosti.

Niektoré postupy vyžadujú istú investíciu, ktorá sa vám vráti až po rokoch, iné zase stoja minimum úsilia a stačí, ak budete k využívaniu energií vo svojej domácnosti pristupovať rozumne. Takmer u každého doma existujú možnosti, ako šetriť teplom, elektrinou, ale aj vodou.

Zateplenie

Ak bývate v staršej nehnuteľnosti a máte problém s vyhriatím miestností počas zimy, treba sa na problém pozerať komplexne, pretože sa za ním môže skrývať hneď niekoľko vážnejších nedostatkov. Jedným z nich je aj rokmi oslabená izolácia obvodového muriva. Zateplením radikálne znížite energie potrebné na vykurovanie. Nielen, že vám počas zimných mesiacov bude teplo, navyše aj počas leta dlhšie udržíte v interiéri príjemnú chladnú klímu. Myslite však rozumne a nezabudnite aj na izoláciu horizontálnych rovín – t.j izoláciu stropu (veľké úniky tepla do nevyužívaného podkrovia) a izoláciu pivnice, resp. stropu pivnice, aby ste od nôh nepociťovali nepríjemný chlad.

Výmena okien

Ďalším nedostatkom, ktorý má dosah na komfort vášho bývania, sú staré netesniace okná. V miestnostiach pociťujete prievan, znateľný chlad a vykurujete doslova “von oknom”. Ak vymeníte staré okná za nové kvalitné okná, získate minimálne úsporu 30 % energie, ktorú potrebujete na vykurovanie, či už je to plyn alebo elektrina. Zlepšili sa nielen ich dizajn, ale aj tepelnoizolačné vlastnosti – ich súčasťou sú kvalitné rámy, výborné tesnenie a vylepšené izolačné sklené výplne. Spolu so správnou montážou a precíznym osadením v značnej miere prispievajú k úspore energie.

Náš tip: Zateplili ste a vymenili okná, avšak i naďalej máte pocit, že v istých miestach dochádza k únikom tepla? Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či sú vaše okná a dvere správne namontované. V niektorých prípadoch je totiž potrebné zistiť, či teplo neprestupuje aj cez tepelné mosty, či nie je potrebné lepšie izolovať strop, strechu, atď.

Správne vetrajte

Z drahších investícii, ktoré dokážu ušetriť až stovky eur ročne sa presunieme k tým menej náročným, ktoré môžete uskutočniť hneď.

Najmä počas zimných mesiacov veľa ľudí nesprávne vetrá. Ponechávajú okno v sklopenej polohe o pár centimetrov (tzv. “na vetračku”) počas celého dňa. Cez takto neustále otvorené okno uniká množstvo tepla, ochladzuje sa okenná tabuľa a ani kvalita vzduchu sa nezlepší. Ak sa potrebujete zbaviť vydýchaného vlhkého vzduchu, to najlepšie, čo môžete urobiť, je otvoriť okno na 5 minút dokorán, vytvoriť prievan a zatvoriť. Za ten čas sa vzduch v miestnosti vymení bez toho, aby vychladli vykurovacie jednotky alebo nábytok. Pamätajte, že vysoká vlhkosť vzduchu v nevetranej miestnosti výrazne zvyšuje spotrebu energie. Takto vetrať môžete 2 – 3 krát za deň.

Skontrolujte stav spotrebičov aj ich umiestnenie

V akom stave sú vaše spotrebiče? Sú staršie? Venujete im dostatok starostlivosti pri údržbe? Zamerajte sa najmä na tie, ktoré potrebujete pre bežný chod domácnosti a podieľajú sa na najväčšom odbere elektriny. Ide o chladničku, mrazničku, práčku, elektrickú rúru, umývačku riadu, …

 • Dbajte na ich správne umiestnenie. Napríklad chladničku by ste nemali umiestňovať poblíž spotrebičov, ktoré vytvárajú teplo (rúra, varná doska, umývačka riadu), ale ani v blízkosti radiátorov.
 • Námraza na stenách mrazničky zvyšuje spotrebu až o 100 %!
 • Každým jedným otvorením dvierok na elektrickej rúre prichádzate o 20 % tepla, následkom čoho sa opäť musí výhrevné teleso rozohriať a spotrebuje elektrickú energiu navyše.
 • Žehlením ešte vlhkej bielizne sa spotreba elektrickej energie zvýši o 40 %.
 • Pri kúpe nového spotrebiča vyberajte čo možno najlepšiu energetickú triedu (A, A+, A++, A+++) Rozdiel medzi triedami je v úspore až 25 %. Chladnička s energetickou triedou A++ vám spotrebuje za rok o 25 % energie menej ako chladnička s A+. Tých pár desiatok eur za drahší model sa oplatí investovať.
 • Uvádza sa, že každých 5 rokov sa energetická trieda spotrebiča opotrebovaním súčiastok zníži o triedu. Ak ste pred 15 rokmi kupovali spotrebič s energ.triedou A, dnes už pravdepodobne “žerie” akoby bol z energ.triedy D.

Nepodporujte pasívnu spotrebu

Zapnutá elektronika je tichý nenápadný žrút energie. V moderných domácnostiach je čoraz viac kusov elektroniky, ktorá zostáva v StandBy režime, nepodpájame nabíjačky telefónov ani notebookov, využívame Smart technológie, ktoré vyžadujú neustály kontakt nielen s Wi-Fi, ale aj elektrickou sieťou. Ich odpojením počas nepoužívania, síce ročne ušetríte “iba” 10 – 20 €, avšak každé ušetrené euro sa počíta.

Vymeňte staré žiarovky za LED žiarovky

Hoci sú úsporné LED žiarovky pri nákupe drahšie, dokážu ušetriť 70 – 90 % elektrickej energie potrebnej na svietenie a ich životnosť uvádzaná v hodinách svietenia mnohonásobne prekonáva životnosť klasických žiaroviek. Tie totiž veľkú časť spotrebovanej energie menili na teplo. Dnešná 6-wattová LED žiarovka vám pri životnosti na 35 000 hodín vydrží roky a dokáže aj pri nízkej spotrebe ponúknuť rovnakú svietivosť, ako 60-wattová žiarovka.

Pozor na plytvanie vodou

Viete o tom, že pri sprchovaní miniete o dve tretiny menej vody, ako pri kúpeli? Alebo, že umývačka riadu spotrebuje na jeden bežný cyklus o 60 % menej vody ako pri klasickom ručnom umývaní riadu? K týmto dvom základným tipom si môžete pridať aj ďalšie:

 • Na najviac používané batérie si zaobstarajte perlátor, ktorý dokáže vodu prevzdušniť a znížiť jej spotrebu o neuveriteľných 90 %.
 • Inštaláciou úsporného (dvojitého) splachovania viete ušetriť 30 – 50 % vody v nádržke pri “malom splachovaní”.
 • Vložením lacného tesniaceho O-krúžku do sprchovej hlavice, znížite spotrebu vody pri sprchovaní, bez toho, aby sa znížil váš komfort. Alebo investujte do hlavice, kde je možné prietok regulovať postupne (miesto štandardných 20 l /min., zvolíte 10 l/min.).

Dbajte na to, aby boli všetky tesnenia funkčné

Platí to pre gumové tesnenia na plastových oknách, dverách, ale aj tesnenie na batériách a toaletách. Najdrahšia batéria v domácnosti je vždy tá, ktorá kvapká. I takéto nevinné kvapkanie totiž spôsobí za rok stovky až tisíce litrov zbytočne pretečenej vody. Známe sú situácie, kedy ľudia, ktorí v byte nebývali, iba ho vlastnili, museli pri ročnom zúčtovaní doplácať veľké sumy za “jeden kvapkajúci kohútik”.

Našli ste v našich tipoch inšpiráciu ako na energiách ušetriť? Ak potrebujete poradiť, akým spôsobom zabrániť únikom tepla cez okná, radi vám poskytnete naše odborné služby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Tipy, ako efektívne udržovať okná v dobrom stave

Predchádzajúci článok

Aké faktory ovplyvňujú životnosť okna?