Plastové alebo hliníkové okná?

Nové okná vyberáte na desiatky rokov dopredu. Preto je dobré poznať, aké možnosti vám aktuálny trh ponúka. Či už sa rozhodnete pre plastové alebo hliníkové okná, z obidvoch môžete mať veľmi dobrý pocit aj úžitok. Aké kvality ponúkajú plastové okná? Kedy radšej siahnuť po hliníkových oknách? Pozrite sa spolu na s nami na porovnanie najpredávanejších typov okien z hľadiska životnosti, ceny a využiteľnosti.

Dáte prednosť priaznivej cene alebo vyhrá extra dlhá životnosť a odolnosť? Pri zásadnej zmene, akou výmena okien jednoznačne je, je dôležité zvážiť hneď viacero faktorov.

Plastové okná vedú v predajnosti

Na trhu sú plastové okná už niekoľko desiatok rokov a za ten čas sa technologické postupy výroby a spôsoby montáže dostali na takú úroveň, že miera ich tepelnej aj zvukovej izolácie je aktuálne na mimoriadne vysokej úrovni. V porovnaní s konkurenčnými materiálmi rozhodne vedú aj nízkou cenou a jednoduchou údržbou. Ak sa rozhodnete pre plastové okná, dbajte pri výbere na kvalitu tesnenia a kovaní, starostlivo sa rozhodnite, či je pre vás lepšie dvojsklo alebo trojsklo(link) a nezabudnite ani na stavebnú hĺbku.

Pri plastových oknách sa však môžete stretnúť s istými konštrukčnými obmedzeniami. Plastový rám nie je vhodný pre veľkoplošné okná. Tu už do hry svojimi kvalitami vstupujú hliníkové okná.

Hliníkové okná nepoznajú veľkostné obmedzenia

Umožňujú rôznorodé konštrukčné prevedenie. Odolný hliníkový rám si poradí aj so zasklením celej steny, od podlahy až po strop. Takýto profil je vhodný pre veľké a ťažké okná. Svoje využitie mali pôvodne na veľkých administratívnych budovách či bankách. Dizajnové trendy okien však priniesli požiadavky na uhladenosť, veľké čisté presklené okná a ultraštíhle rámy. A práve tieto prednosti dokážete spolu s hliníkovými oknami docieliť aj na vašom dome. Pripravte si však podstatne vyššiu sumu, ktorú do ich kúpy budete musieť investovať.

Pre vás, ako majiteľa nehnuteľnosti s hliníkovými oknami je však dôležité vedieť, že index prestupu tepla cez rám hliníkového okna je horší, ako v prípade plastového rámu. Hliník totiž vedie teplo, preto sú niektoré hliníkové okná menej úsporné ako plastové. Riešením je dištančný rámik alebo prerušenie tepelných mostov – tieto technológie nájdete u profi výrobcov ALU okien.

Životnosť okien – porovnanie

Životnosť moderného okna sa odhaduje na desiatky rokov. V prípade plastových okien možno vo všeobecnosti hovoriť o 30 – 50 rokoch, hliníkové okná sú na tom podstatne lepšie – “dožijú” sa až 100 rokov. Hliník v porovnaní s plastom navyše aj lepšie odoláva poveternostným podmienkam a dlhšie si udržiava lesk a stálosť farieb. Celková životnosť okna však v nemalej miere závisí od výrobcu, kvality komponentov a vašej pravidelnej starostlivosti.

Jednoduchá údržba

Keď už sme pri starostlivosti o okná – ako plastové, tak aj hliníkové okná majú iba minimálne nároky na údržbu. Okrem štandardného umývania sklených výplní je dôležité v čistote udržiavať rám, vnútorné drážky, odtokové otvory, aspoň jeden krát za rok umyť gumové tesnenia a obnoviť ich pružnosť tak, že ich potriete silikónovým olejom. Vydržia dlhé roky dobre tesniť a nebudú v zime primŕzať. Od svojho výrobcu okien(link) by ste po montáži mali dostať komplet inštruktáž o tom, ako sa o okná starať a v prípade potreby vám isto budú vedieť aj s občasnými problémami, ktoré sa môžu objaviť po rokoch používania. Preto odporúčame naše staršie články:

Ako riešiť problémy s oknami? Spoznajte tieto praktické návody (link)

Tipy, ako efektívne udržovať okná v dobrom stave (link)

Aké faktory ovplyvňujú životnosť okna? (link)

Oprava plastových okien nemusí byť náročná. Poradíme základné postupy

Existuje aj kombinácia plastu a hliníka

Trh a výrobcovia sa veľmi rýchlo prispôsobili na potreby svojich klientov. Je totiž pravda, že hliníkové okná na moderných novostavbách vyzerajú skutočne perfektne. Aj z tohto dôvodu sa začali vyrábať plastové okná, ktorých vonkajšia povrchová úprava je hliníková, tzv. hliníkový kryt. Ak zvolíte minimálne zaoblenie a štíhly rám, dokáže v jadre ukryté plastové okno navonok vyzerať ako jeho drahší “hliníkový brat”. Nejde však len o estetický dojem. Takéto okno si zachováva vysokú úroveň tepelnej aj zvukovej izolácie, a súčasne je zvonka menej náchylné na vyšedivenie alebo zažltnutie rámu. Hliníkový kryt odoláva vetru, slnku a jednoducho sa udržuje v čistote. Rátajte však s tým, že rovnako ako klasické plastové okno, ani tento typ neumožňuje veľkorozmerné konštrukcie.

Sumarizácia výhod na záver: Plastové alebo hliníkové okná?

Ak máte stanovený rozpočet, v ktorom sa už nedajú vykonať žiadne väčšie zázraky, budete spokojní aj s kvalitnými plastovými oknami, ktoré ponúkajú veľmi dobré termoizolačné vlastnosti, navyše za rozumnú cenu.

Ak však nechcete upustiť od svojej predstavy nadrozmerného okna, ktoré vyžaduje stabilný rám alebo si potrpíte na nadčasový dizajn, potom budete mať jednoznačne radosť z hliníkových okien, za ktoré si však treba priplatiť minimálne raz toľko ako za plastové okná.

V súčasnosti existuje aj zlatý stred, ktorý spája plastový profil okna a odolný hliníkový kryt. Takéto okno má výborné izolačné vlastnosti a pri pohľade zvonku navyše vyzerá moderne a lepšie odoláva poveternostným podmienkam či zmenám vo farebnosti.

Máte otázky alebo nejasnosti pri výbere správneho typu okien? Neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Tipy, ako efektívne udržovať okná v dobrom stave

Predchádzajúci článok

Aké faktory ovplyvňujú životnosť okna?