Warning: Use of undefined constant container - assumed 'container' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/a/0a5f7d59-a242-48d1-a777-4af822b30f26/unislovensko.sk/web/wp-content/themes/uni/header.php on line 141
  • Domov
  • Blog
  • Aké faktory ovplyvňujú životnosť okna?

Aké faktory ovplyvňujú životnosť okna?

V ďalšom našom článku si povieme niečo o tom, aké faktory ovplyvňujú životnosť okna. Kúpa okna je dlhodobou záležitosťou, preto by ste svoj výber mali patrične zvážiť a získať čo najviac informácii vopred, ktorým samozrejme budete aj rozumieť. Nedajte sa zlákať prvou výhodnou ponukou. O tom, čo môže mať dosah na životnosť okien, sa už viac dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Kúpu nových okien chcete ušetriť peniaze na vykurovaní, zabrániť prílišnému ruchu z okolia a dať svojmu príbytku nový, esteticky zaujímavý vzhľad. Na čo prihliadať?

Životnosť okien podľa materiálu

Tromi najčastejšími materiálmi, z ktorých sa v súčasnosti vyrábajú rámy, sú plast, drevo a hliník. Pri výbere nových okien budúci majitelia najčastejšie zohľadňujú kvalitu, odolnosť a celkovú výšku investície.

  • Už dlhé roky vedú plastové okná. Ak sa jedná o kvalitného výrobcu, ich životnosť sa môže pohybovať až na úrovni 50 rokov. Odolávajú najrôznejším vplyvom počasia aj UV žiareniu. Pre ich hladký povrch sa veľmi jednoducho udržujú v čistote.
  • Druhú skupinu tvoria kvalitné eurookná, ktoré vznikajú zlepovaním drevených hranolov.  Pri správnej starostlivosti bez problémov konkurujú v životnosti plastovým oknám, preto sa nemožno čudovať, že medzi klientmi sú stále veľmi populárne. Nesmiete však zabúdať na pravidelnú údržbu – každé 2 roky ochranný náter a každých 5 rokov prelakovanie.
  • Úplnou špičkou sú hliníkové okná. A to nielen z pohľadu vyššej ceny, ale aj odhadovanej životnosti – približne až 100 rokov. Navyše, sú takmer bezúdržbové a dokážu zaskliť akokoľvek rozmernú plochu. Hliníkový rám unesie väčšie rozmery ako plastový alebo drevený rám.

Ktoré faktory sú rozhodujúce?

Moderné okná prešli za posledné roky podstatným zdokonalením. Výrobcovia si dávajú záležať ako na kvalite prevedenia, tak aj spoľahlivej odbornej montáži a správne nastavenej funkčnosti. Treba však poznamenať, že na trhu je v niektorých prípadoch prítomný aj individuálny pokles kvality. Ten je zapríčinený najmä konkurenčnými bojmi a snahou znižovať cenu a s ňou aj výrobné náklady na minimum, v snahe získať čo najviac klientov. Boom výmeny okien zažil svoje zlaté roky, preto odporúčame, aby ste sa obracali na odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami a stabilnou pozíciou na trhu.

Pamätajte, že ak vám majú okná dlhé roky dobre slúžiť, je dôležité:

  1. Vybrať dodávateľa/výrobcu, ktorého okná majú kvalitnú konštrukciu, zvládnutú po všetkých technických stránkach.
  2. Dbať na odborne prevedenú montáž a postupy osadenia okien.
  3. Pravidelne udržovať okná v dobrom stave a primerane ich používať.
  4. Nevykonávať neodborné zásahy a opravy v záručnej ani pozáručnej dobe. Vyhľadajte služby kvalifikovaného servisu a pri opravách používajte náhradné diely od výrobcu.

Na čo sa pripraviť po rokoch?

Na otázku, aká je životnosť okien sa nedá odpovedať jednoznačne. Rozhoduje totiž celá rada faktorov – zvolený materiál, montáž, pravidelná starostlivosť, či servis okien. Sú však isté súčasti okien, ktoré sa môžu poškodiť skôr, pozitívne však zostáva, že sa dajú ľahko vymeniť.

Súčasné dizajnové trendy okien dávajú do popredia tmavé rámy. Ako je všetkým dobre známe, tmavá farba priťahuje viac slnečných lúčov, preto sa aj tmavé rámy okien viac zahrievajú, dochádza k vyššej teplotnej rozťažnosti v okennom otvore a prvé problémy sa môžu objaviť už pár rokov po osadení. Rovnako tak – ak mal biely rám tendenciu časom “od slnka” zožltnúť, tmavý rám môže vyblednúť. Isto nič nepokazíte tým, ak na tú stranu domu / bytu, kde najviac svieti slnko, dáte okná v bledšom odtieni.

Ako prvé sa opotrebovávajú kovania a gumové tesnenia. Väčšinu problémov s oknami je možné riešiť skorým zásahom alebo tak, že im budete predchádzať. Pravidelne, 1 – 2 krát ročne očistite všetky tesnenia vlažnou vodou so saponátom a potrite silikónovým olejom. Zabránite tak tomu, aby počas zimy primŕzali a trhali sa a zlepšia sa ich tesniace schopnosti. Čím premazať kovanie okien? Najlepšie nevysychajúcim olejom, ako je napríklad na šijacie stroje alebo pneumatické náradie.

Čo ak boli okná nesprávne namontované? Áno, stávajú sa, žiaľ, aj takéto prípady. Najmä, ak sa urýchľovali stavebné práce a steny nemali čas “dozrieť”, alebo ak ste narazili na “fušerov”, ktorí sa svojej práci nerozumejú. Nesprávna montáž okien sa môže prejaviť hneď niekoľkými vadami. Znižuje nielen životnosť okien, ale s vysokou pravdepodobnosťou aj životnosť stavebných materiálov, na ktoré má takéto okno dosah. Nespokojní majitelia sa najčastejšie stretávajú s rámami, ktoré nepriliehajú, kde nie je možné zatvoriť krídla, voda presakuje pod okno do muriva, cez okná citeľne prefukuje, atď. Preto pred výberom dodávateľa, pátrajte po recenziách od klientov a neváhajte sa pýtať. Aj podľa ochoty odpovedať a riešiť vaše dotazy totiž spoznáte odborníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Plastové alebo hliníkové okná?

Predchádzajúci článok

Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody