• Domov
  • Blog
  • Sieťky na okná už pomáhajú aj alergikom

Sieťky na okná už pomáhajú aj alergikom

Čo vám pomôže zlepšiť kvalitu bývania a aspoň v interiéri si vydýchnuť od “peľových útokov”? Riešením sú protipeľové sieťky na okná, čističky vzduchu a šikovné tipy, ktoré znížia množstvo peľových alergénov v domácnosti.

Počet alergikov na Slovensku totiž každoročne stúpa. Nepríjemné príznaky ako slzenie a pálenie očí, kýchanie či svrbenie znepríjemňuje život viac ako tretine nášho obyvateľstva. Najväčšiu skupinu tvoria alergici na peľ. Práve pre nich je jarná sezóna, kedy všetko kvitne, azda najhoršou časťou roka. Keďže však kvitnutie stromov ani rastlín nezastavíme, hľadáme útočisko v našich obydliach.

Antialergické sieťky na okná

Hoci za sebou zatvoríme dvere, predsa len potrebujeme vetrať. Otvorené okno a čerstvý vzduch však so sebou prinesie aj dávku alergénov. Riešením sú protipeľové sieťky na okná. Špeciálne upravená sieťovina dokáže zachytiť až 80% peľových alergénov z vonkajšieho vzduchu, ktorý prúdi pri vetraní do vášho interiéru. Inštaluje sa veľmi jednoducho – do časti okna s otváraním sa zachytáva pomocou pásky so suchým zipsom alebo si ju dáte vyrobiť na mieru, do pevného rámu s excentrami (úchytmi), podobne ako sieťky proti hmyzu.

Protipeľové sieťky na okná sú akousi nadstavbou ku klasickým sieťkam – zachytávajú hmyz, častice viditeľné okom, výtrusy rastlín, pele, roztoče a prach.  

Hľadajte certifikát účinnosti

V súčasnosti sa to na trhu s antialergickými sieťami do okna len tak hemží. Zoženiete ich v rôznych rozmeroch (do väčších či menších okien,do balkónových dverí), aj v rôznych cenových reláciách. Vedzte, že tie najlacnejšie budú pravdepodobne spĺňať iba funkciu klasickej sieťky.

Kvalitná sieťka proti peľu má na svojom obale jasne uvedené, že spĺňa certifikát ECARF (European Centre For Allergy Research Foundation), ktorým bola potvrdená jej účinnosť v zachytávaní peľových častíc z ovzdušia. Môžete sa tak tešiť na prístup čerstvého vzduchu, bez rizika, že by vaše dýchanie bolo nadmerne zaťažené.

Životnosť protipeľovej siete

Okrem toho, že sieť sa veľmi dobre prispôsobuje rozmerom vášho okna (napríklad zostrihnutím z pôvodných rozmerov), je pevná v ťahu a výborné odoláva aj slnečnému žiareniu. Pri správnej inštalácii a údržbe siete vám spoľahlivo poslúži niekoľko sezón.

Vyčistite svoju domácnosť od peľov: Ako udržať v byte čistý vzduch?

Alergik musí byť počas hlavnej peľovej sezóny, ktorá mu spôsobuje najväčšie obtiaže, maximálne disciplinovaný. Je dôležité vyhýbať sa parkom, alejám a lúkam, aby ste znížili množstvo alergénov, ktoré nielen vdýchnete, ale si ich so sebou aj prinesiete na svojom oblečení, pokožke a vlasoch. Preto, ak chcete vo svojom obydlí skutočne nájsť útočisko, mali by ste sa po návrate z vonku osprchovať, umyť vlasy a obliecť do vecí, ktoré nenosíte von.

Na vyčistenie vzduchu od peľových, ale aj bytových alergénov výborne poslúžia čističky vzduchu s HEPA filtrami najvyššej účinnosti. Napríklad HEPA 13 dokáže odfiltrovať zo vzduchu v miestnosti až 99,97% rizikových častíc. Takýmito účinnými filtrami by mal byť vybavený aj vysávač, inak riskujete, že všetok prach a pele budú pri vysávaní naspäť rozvírené do vzduchu.

Pri zotieraní prachu (ale aj peľu) si dajte záležať na tom, aby ste prach utierali čistou mokrou handričkou, ktorá zamedzí jeho rozvíreniu. Určite ste si už všimli (najmä na bielych okenných parapetách), že prach je sfarbený slabo do žlta. Ide o jasný znak, že v ovzduší je vysoká koncentrácia peľov.

Zvýšenú pozornosť venujte aj tým textíliám, s ktorými prichádzate do kontaktu počas dlhšej doby. Zvýšte frekvenciu ich výmeny a prania. Ide najmä o deky a prehozy na pohovkách a posteľné obliečky. V žiadnom prípade ich však počas peľovej sezóny nesušte vonku. Aby sa pri obvyklom rannom a podvečernom vetraní miestnosti nedostali na lôžkoviny peľové alergény, ktoré by vám mohli znepríjemniť noc, zabezpečte si protipeľové siete, ktoré prechodu peľov do interiéru účinne zabraňujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Plastové alebo hliníkové okná?

Predchádzajúci článok

Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody