Warning: Use of undefined constant container - assumed 'container' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/a/0a5f7d59-a242-48d1-a777-4af822b30f26/unislovensko.sk/web/wp-content/themes/uni/header.php on line 141
  • Domov
  • Blog
  • Trojsklo alebo dvojsklo? Spoznajte rozdiely

Trojsklo alebo dvojsklo? Spoznajte rozdiely

Veľa zákazníkov stojí pred dilemou – trojsklo alebo dvojsklo? Zvoliť lepšiu izoláciu alebo výhodnejšiu cenu? Ktorý druh zasklenia bude pre vaše bývanie skutočným prínosom? Štandardne sa pri nízkoenergetických a pasívnych domoch odporúča trojsklo, pre staršie rekonštruované nehnuteľnosti je to už otázka vášho výberu, preferencií a finančných možností. Poradíme vám, podľa čoho sa rozhodovať pri výbere zasklenia. Ktorá konfigurácia skiel je výhodnejšia?

Lepšia tepelná izolácia

Už na prvý pohľad je aj laikom zrejmé, že trojité zasklenie bude ponúkať výrazne lepšiu tepelnú aj zvukovú izoláciu. Teplotechnická norma bola od 1.1. 2016 sprísnená, a vďaka tomu musí byť súčiniteľ prestupu tepla celým oknom Uw ≤ 1,0 W/m²K (zahŕňa sklo aj rám). Týka sa to nielen novostavieb, ale aj zrekonštruovaných domov. Čím je hodnota Uw menšia, tým má okno lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Túto hodnotu bez problémov spĺňajú okná s trojitým zasklením, kde sa hodnota súčiniteľa prestupu cez sklo Ug pohybuje na hodnote približne 0,6 W/m²K. Dvojsklo v kvalitných plastových oknách je v tomto prípade na hornej hranici a to Ug = 1,0 W/m²K.

Trojsklo poskytuje približne o 40 % lepšie izolačné vlastnosti ako dvojsklo.

Okrem iného, treba zohľadniť aj prechod slnečného žiarenia. Tzv. solárny faktor hrá v istých prípadoch v prospech dvojskla. Menší počet skiel prepustí dnu viac slnečného žiarenia. Miestnosť s oknom s dvojitým zasklením, ktorá je orientovaná na južnú stranu, je aj počas zimných slnečných dní príjemne vyhrievaná slnkom. Za trojsklom budete pociťovať znateľný chlad. Situácia je však viac-menej vyrovnaná, pretože to, čo ušetríte na vykurovaní cez deň, unikne cez dvojsklo počas noci. Na druhej strane, v lete nastáva opačná situácia – tam, kde je dvojsklo bude omnoho teplejšie, zatiaľ čo v miestnostiach s trojsklom sa dlhšie udrží nižšia teplota.

Tlmenie zvukov z ulice

Ak žijete na rušnej ulici či v blízkosti miest, kde dochádza k pravidelnému prekročeniu odporúčanej hladiny hluku (napr. pri vlakovej stanici, v blízkosti nočných podnikov), vyhráva voľba trojskla. Jedna sklená výplň navyše prinesie do vášho bývania omnoho vyšší komfort, pokojnejší spánok a z vášho domova vytvorí miesto, kde si skutočne oddýchnete. Dlhodobé rušivé vplyvy, ktoré už takmer vedome ani nevnímate, sa totiž postupom času môžu pretaviť do vážnejších zdravotných problémov. Nestačí však dodať jednu sklenú výplň navyše. Zaujímajte sa o index nepriezvučnosti, ktorý je vyjadrený v decibeloch. Zvyčajne dôjde k želaným zmenám vtedy, ak sú v trojskle použité okná s rozličnou hrúbkou, resp. so špeciálnou protihlukovou úpravou.

Nestačí dohliadať len na množstvo či hrúbku skiel, rovnako dôležitá je v tomto prípade aj kvalita rámu a tesnení. Dôkladne sa informujte o možnostiach, ktoré vám váš výrobca okien dokáže zabezpečiť.

Chcete sa cítiť bezpečne?

Trojité zasklenie má zvyčajne celkovú hrúbku 44 mm (3 sklá + 2 vákuové medzery), zatiaľ čo dvojsklo má hrúbku 24 mm (dve sklá + 1 vákuová medzera). V závislosti od toho musí narásť aj celá konštrukcia okna. Okno s trojsklom je ťažšie, v priereze profilu mohutnejšie, a to môže už na prvý pohľad odradiť zlodejov. Rozbiť tri sklené výplne bez hluku zaberie omnoho viac úsilia. Preto môže kvalitné trojsklo spoľahlivo odradiť záujem prípadných záškodníkov.

Podľa čoho vybrať okno?

Je dôležité osadiť na celú stavbu okná v rovnakom prevedení? Po porade s odborníkmi by ste sa mohli napríklad dozvedieť, na ktoré okná je výhodnejšie trojité zasklenie a kde sa viac oplatí dvojsklo.

Kedy trojsklo?

  • Na tú stranu domu alebo bytu, ktorá je orientovaná smerom k rušnej ceste sa isto viac oplatí osadiť okná s trojsklom.
  • Pre prízemie, ktoré by mohlo byť lákadlom pre vstup zlodejov, sa tiež odporúča trojsklo.
  • Pre nízkoenergetický a pasívny dom sú trojsklá štandardom.
  • Vzhľadom na orientáciu domu sa okná s trojitým zasklením odporúčajú na severnú a východnú stranu.

Kedy dvojsklo?

  • Vzhľadom na udržanie optimálnej vlhkostnej rovnováhy v dome, sú pri rekonštrukcii domov alebo starších panelákových bytov okná s dvojitým zasklením dobrou rozumnou voľbou. Takéto okná o niečo menej izolujú, čo môže byť v starších domoch výhoda. Predídete vzniku plesní a hromadeniu vlhkosti v interiéri
  • Ak ste citliví na chlad, voľte pre miestnosť, kde sa radi vyhrievate za oknom dvojitú výplň.
  • Na okná, ktoré sú orientované na južnú stranu, je vhodnejšie použiť kvalitné dvojsklo. Táto strana domu/bytu bude v prechodných a zimných mesiacoch v istej miere vyhrevaná slnečným žiarením.

Pre dobré tepelné a svetelné zisky sa odporúča kombinovať oba typy zasklenia. Na základe vyššie uvedených bodov, dokážete už aj teraz sami zhodnotiť, kde vybrať trojsklo alebo dvojsklo. Neváhajte nás kontaktovať, máme v oblasti okien, ich predaja a montáže dlhoročné skúsenosti a vieme našim zákazníkom odborne poradiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok

Plastové alebo hliníkové okná?

Predchádzajúci článok

Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody