• Domov
 • Blog
 • Oprava plastových okien nemusí byť náročná. Poradíme základné postupy

Oprava plastových okien nemusí byť náročná. Poradíme základné postupy

Väčšina spotrebiteľov zvolí plastové okná pre ich cenovú dostupnosť, bezúdržbovosť a solídnu životnosť. Pomer cena/kvalita je v tomto prípade viac ako lákavý. O čo sa už menej zaujímajú, je starostlivosť o plastové okná a prípadné menšie nedostatky, ktoré sa pri pravidelnom používaní z času na čas môžu vyskytnúť. A pritom oprava plastového okna zaberie možno pár minút.

Viete o tom, že plastové okná je v niektorých prípadoch možné jednoducho a svojpomocne opraviť? S čím si poradíte sami a na čo budete potrebovať odborný servis?

Životnosť plastových okien

Na výrobu plastových okien sa v súčasnosti používajú také moderné materiály, že ich životnosť sa odhaduje na 50 – 80 rokov. Je však pravdepodobné, že už o 10 – 15 rokov ich nahradia inovované izolačné materiály a novšie postupy výroby, ktoré budú o niečo lepšie spĺňať požiadavky na tepelnú izoláciu, vo všeobecnosti však platí, že majiteľ domu/bytu mení plastové okná len jeden krát za život.

Výmena okien na nehnuteľnosti je vždy spojená s väčšou finančnou investíciou, preto by sme pravidelnej starostlivosti o okná mali venovať z času na čas “hodinku” nášho času. Celkom účinne totiž dokážeme predĺžiť životnosť gumových tesnení, nastavenie kovaní, kvalitne ošetriť vonkajšiu úpravu a sklo. Vďaka tomu sú tepelno-izolačné a protihlukové vlastnosti plastových okien dlhé roky na rovnako dobrej úrovni ako na začiatku.

Ako opraviť poškriabané okno?

Jednou z častých mini závad, ktorá sa po rokoch používania alebo pri renovácii objavuje, je poškriabané sklo alebo rám na okne. Ide zväčša o neodborné čistenie, kedy sa na odstraňovanie nečistôt použili príliš silné prípravky s abrazívnymi časticami. Existujú však aj prípady, kedy sa o škrabance až ryhy na okne postarajú “šikovní” zamestnanci firmy, ktorá realizuje napríklad zateplenie bytového domu. S náhradou škody pravdepodobne neuspejete, nakoľko nejde o vadu, ktorá by používanie okna znemožňovala. Ako si poradiť? Na škrabance na bielych plastových oknách sa osvedčilo malé množstvo vosku z bielej rozohriatej sviečky, ktorý opatrne votriete do ryhy. Ak je farba rámu okien iná, sú k dostaniu špeciálne laky. Lak ryhu vyplní a opticky zjednotí.

Škrabance na skle prakticky nie je možné odstrániť, iba sa s nimi zmieriť a prestať si ich všímať alebo zainvestovať do nových sklených výplní. Buďte však opatrní pri budúcom umývaní okien, aby ste ryhy ešte viac nezväčšovali.

Plastové okno sa nedá zatvoriť

Ak okno nejde zatvoriť, v žiadnom prípade nepoužívajte silu, mohlo by dôjsť k nenávratnému poškodeniu. Najskôr treba identifikovať samotný problém. Je možné okenné krídlo doraziť až k rámu? Dá sa kľučkou okno zatvoriť? Okno pri zatváraní kladie odpor, vŕzga či praská?

Problémov môže byť hneď niekoľko. Kým niektoré odstránite svojpomocne, na iné budete potrebovať služby servisu:

 • V ráme a mechanizmoch kovania uviazli hrubšie mechanické nečistoty, ktoré bránia zatvoreniu.
 • Vyskytla sa závada kovania.
 • Nedostatočný pravidelný servis – absentujúce premazávanie a nastavenie pántov.
 • Došlo k postupnej tvarovej deformácii rámu alebo okenných krídel.

Zatekanie plastových okien

Zatekanie okien dokáže napáchať veľké škody. Ak sa problém objaví krátko po inštalácii, môže ísť o neodbornú montáž okna, pri ktorej neboli dôkladne dodržané technologické postupy, a teda je aj predmetom možnej reklamácie.

Len málokto z majiteľov nehnuteľností vie, že na to, aby ste zabránili zatekaniu doteraz plne funkčných okien, by sa mali starať o gumové tesnenia aj odvodňovacie kanáliky. Vašou prvou úlohou bude lokalizovať miesto zatekania. Dajte si záležať na vyčistení rámu od prachu, piesku, listov a drobných kamienkov. Mnohokrát tu zostávajú aj zvyšky cementu a ďalších stavebných materiálov.Okno nedosadne dokonale, alebo sa niektoré jeho časti deformujú a začne zatekať. Gumové tesnenia pravidelne, aspoň jeden krát ročne ošetrujte glycerínom alebo silikónovým olejom – ideálne pred zimou. Krídla nebudú v rámoch primŕzať a tesnenia budú dostatočne pružné a teda aj izolujúce.

Nezabudnite skontrolovať odvodňovacie kanáliky. Ide o malé úzke škáry, ktoré sa nachádzajú tesne pod úrovňou gumového tesnenia v dolnej časti rámu. Prečistite ich vatovou tyčinkou alebo špajdľou. Cez tieto kanáliky totiž odteká pri daždi voda smerom k vonkajšiemu parapetu. Ak sú upchaté, voda sa hromadí pod oknom.

Plastové okno netesní

Na vine môže byť opotrebované gumové tesnenie. Jeho výmena je v rukách odborníkov veľmi rýchlou záležitosťou. Alebo postačí zvýšiť prítlak okna, a tak spoľahlivo odstrániť prefukovanie. Ak poznáte konštrukciu okna dokážete zvýšiť prítlak kovania, aj prítlak samotných krídel v pántoch. Vždy je však dobré si značiť, do ktorej strany ste priťahovali, alebo naopak, odťahovali, aby nedošlo k úplnému “rozladeniu” okna. Ak si na to netrúfate svojpomocne, tento problém dokáže servisný technik opraviť na počkanie.

Uvoľnená kľučka 

Otočte plastový kryt na kľučke o 90° a pomocou skrutkovača dotiahnite obe skrutky na kľučke.

Odborné opravy a servis okien

Existuje celý rad menších, ale aj väčších problémov, ktoré sa pri používaní okien môžu postupom času vyskytnúť. Priaznivé však je, že väčšinu z nich je možné odstrániť, a pri dobrej starostlivosti o plastové okná im dokonca aj predísť. Za kritickú však považujeme situáciu, ak sa nemáte na koho obrátiť a firma, u ktorej ste si dali okná vyrobiť a namontovať už medzičasom neexistuje. Koniec koncov, pri dlhej životnosti plastových okien, môže ísť o horizont 20 – 30 rokov. Existujú však odborné servisy, ktoré dokážu opraviť plastové okná od akéhoľkovek výrobcu, sú vybavené množstvom náhradných dielov a predovšetkým znalostí v oblasti údržby a opráv okien.

2 Responses to Oprava plastových okien nemusí byť náročná. Poradíme základné postupy

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

  Predchádzajúci článok

  Plastové alebo hliníkové okná?

  Predchádzajúci článok

  Problémy s oknami sa dajú riešiť. Spoznajte tieto praktické návody